virino

virino

virino

virino – (esperanto), znaczenia: rzeczownik: kobieta.

krótkie studium o kobiecie, kobiecości, kobiecym… kiedy jednowymiarowo kobiecość już nam, wam – kobietom nie wystarcza, intuicyjnie chcemy zmiany. to drzemiące w nas cztery boginie wzywają nas do niej. każda kobieta może mieć dostęp do czterech odmiennych energii kobiecości jednocześnie. rozpoznanie ich jest ważnym krokiem samopoznania i wskazówką do rozwoju. potencjalnie jesteśmy pełnią. kobiety, które tęsknią za pełnią, za mocą, potrzebują sięgać po swoją czterowymiarowość. amazonka jest niezależna i ambitna, matka wspiera oraz karmi, pośredniczka żyje ideami a hetera jest muzą mężczyzny. każda z nich mieszka w tobie. na kanwie tej czterowymiarowości, rozczłonkowanej i wspólnej, oparte jest virino.

to drugi po chopintaniec projekt zrealizowany przez dwie, na co dzień pracujące w odmiennych technikach i stylach, zespoły – grupę tańca współczesnego agitatus i formację show-dance feniks. pierwsza, udana, krótka forma, zachęciła oba zespoły do podjęcia bliskiego tancerkom tematu i zbudowania spektaklu ruchowego opartego jednocześnie na indywidualnościach i zbiorowości tancerek zespołów.

pomysł, reżyseria: monika godek, aleksandra kuźma

choreografia, ruch sceniczny: monika godek, aleksandra kuźma i zespoły

wyraz sceniczny: karol nowakowski

scenografia: monika godek, aleksandra kuźma, produkcja: marcin janik

kostiumy: monika godek, aleksandra kuźma i zespoły

muzyka: gramatik dungeon sound, gus gus magnified love, apparat feat soap&skin goodbye, apparat introduction, bleach hollowed extended, wendy rené after laughter

montaż ścieżki dźwiękowej: wojtek fularz

pomysł / realizacja światła: monika godek / krzysztof hosaja

wykonanie: agitatus – aleksandra honza, patrycja włodek, anna śpiewak, kinga lis, maria szczepankiewicz, anna korecka, weronika kozioł, kinga augustyn, ludmiła kulawik, nell jakóbiak, katarzyna sypniewska, anna durak, gabriela dankiewicz, karolina więcek, anna zalewska feniks – angelika bogucka, magdalena gąsior, oliwia kapusta, małgorzata klimek, agnieszka krawczyk, katarzyna maroszek, weronika młódzik, gabriela małachowska, aleksandra majka, marta różycka, kinga sepielak, alicja sitko, zuzanna smakosz, patrycja tekieli, aleksandra woźniak

czas trwania: 35 minut

premiera: czerwiec 2014, Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży Kraków

Grupa Tańca Współczesnego AGITATUS działa w Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie od 2005 roku. Skupia młodych ludzi, którzy poprzez taniec i ruch uczą się siebie, tworzą własny alfabet znaczeń, przełożonych na gest, emocję i dźwięk. Poszukując w przestrzeni tańca współczesnego i teatru ruchu, kształcą nie tylko ciało, ale też umysł i ducha. Tancerze zespołu budują własne światy malowane wyobraźnią, wytrwałością, talentem i twórczą pracą. Charakter i charyzma każdej z grup pobrzmiewa w kolejnych choreografiach, tworzonych przez kierownika zespołu, Monikę Godek, która od samego początku przewodzi grupie młodych poszukiwaczy, wsłuchując się w ich zainteresowania, pomysły i twórcze potrzeby. Budowane, w dialogu z tancerzami zespołu, spektakle i etiudy prezentowane są na krakowskich scenach, a także na deskach lokalnych i ogólnopolskich festiwali. AGITATUS przyczynia się w ten sposób do popularyzacji teatru tańca, ciągle rozwijającego się w Polsce gatunku sztuki, wśród młodych ludzi, dopiero poszukujących własnych przestrzeni twórczych.

Zespół FENIKS działa przy Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie od października 2006 roku. Założycielem i choreografem grupy jest Aleksandra Kuźma, była tancerka Rzeszowskiego zespołu Kornele, z którym prezentowałam Polskę na wielu konkursach o zasięgu Europejskim i Światowym. Stylem tanecznym zespołu jest show dance, będący połączeniem jazzu, tańca współczesnego  i nowoczesnego, a także elementów akrobatyki. FENIKS składa się obecnie z 15 dziewczyn w wieku gimnazjalnym, licealnym i studenckim. Zespół uczestniczył w wielu konkursach i przeglądach tanecznych o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim.